חיפוש
  • נטלי בריקמן

קושי בארגון סביבה


קושי בארגון סביבה


אלו משפטים שחזרתי ואמרתי לביתי שיש לה הפרעת קשב וריכוז. "איך לא מפריע לך חיות בחדר כזה?" הכל על הרצפה. בגדים לא מקופלים, כלים,

לא רואים את הרצפה.... ואני מוסיפה ואומרת "את לא רוצה להזמין חברים וחברות? את לא רוצה שיהיה לך נעים?" והאמת שהיא אומרת שהיא מאוד רוצה חדר מסודר ולא מצליחה. החדר של הבת שלי מאז ומתמיד מבולגן.

במשך שנים הריב העיקרי היה לסדר את החדר. והיא תמיד מנסה לרצות אותי ואומרת שהיום היא מסדרת, ואף פעם לא מצליחה לסדר עד הסוף. למה? כי הרבה דברים אחרים מסיחים את דעתה בדרך לסידור החדר.

דברים שהיא פתאום מוצאת תוך כדי סידור, שיחת טלפון, תכנית טלויזיה ומה לא. ויום אחד זה קרה. היא חילקה את הסידור ליומיים, ועשתה זאת!!! סידרה את החדר, קיפלה את הבגדים, זרקה דברים מיותרים. ואני, אמא שמחה, שסוף סוף החדר מסודר – שואלת אותה: "נו? נכון הרבה יותר נעים לך?" והיא עונה: "כן, אבל עכשיו אני לא מוצאת כלום..."

הבנתי שהתפקיד שלי הוא לא ללמד אותה לסדר, אלא ללמד את עצמי לשחרר. אם פעם היו ריבים אינסופיים בנושא הסדר, עכשיו אני משחררת ופעם בשבוע מבקשת לסדר. איפה אתם מוצאים את עצמכם משחררים מול הילדים?

שנמשיך לגלות איך ליצור לנו סדר. בקשב. ולחיות בשמחה

לילדים עם הפרעות קשב, קשה להיות במוטיבציה לבצע משימות שהם חייבים. זה מוריד להם את מצב הרוח. מצב הרוח תלוי באנרגיה הפיזית שלנו. חוסר המוטיבציה מגיעה מרגשות שנובעים מקשיים בויסות הרגשי. תסכול, כעס, פחד. רגשות שעולים כאשר אין תוצאות מיידיות. הבת שלי מאוד רוצה חדר מסודר ונקי. היא בוודאות רוצה להביא חברים לחדר. הקושי בתכנון כשיש רצף מטלות, הקושי בארגון הסביבה וארגון חפצים, הקושי בתכנון זמן, הדחיינות, הקושי בקביעת סדרי עדיפויות ועוד, גורמים לה להרים ידיים ולהמשיך לחיות בחדר מבולגן ובתסכול מתמשך.

אז מה עושים?

כאשר אנחנו רוצים לעשות עיצוב התנהגות של ילדינו, הכל עובד באמצעות תמורות ומחירים. אמנם זה תהליך שלא ניתן להסביר אותו בכמה משפטים, אבל אנסה להסביר את הבסיס.

כולנו בני האדם, מתנהגים ומחפשים לקבל הרבה יותר תמורות בחיינו ולשלם כמה שפחות מחירים. כאשר אנחנו רוצים לעצב התנהגות של ילד עלינו להצמיד אליהם תמורות. כשאנחנו רוצים להכחיד התנהגות כגון התפרצויות זעם, עלינו להצמיד לכך מחיר.

ולכן. נקבע יום קבוע לסידור החדר כל יום רביעי סידור חדר (נשחרר ונתעלם מהבלאגן במהלך השבוע ונמעיט בריבים). תסדר את החדר- יהיה X. משהו קטן כמו תוספת זמן ערות. בשום פנים באופן לא פרסים כספיים ומתנות. אנחנו לא באים "לקנות" את הילד, אלא לצ'פר אותו על התנהגות נכונה שעם הזמן תהפוך להרגל ולא יהיה צורך יותר לתת עבורו תמורה.

מחיר יהיה בדברים שהילד אוהב, כגון: משחקי מחשב, עזרה בבית, קיצור זמן ערות, ועוד.

את התמורות לתת בהתהלבות. את המחיר לתת ללא ריבים וצעקות, אלא כעובדה ולסגור את התמורות והמחירים מראש עם הילד, על מנת שהוא יהיה מוכן מראש ולא יקבל בהפתעה.

בהתחלה יהיה קשה, אבל אם תעמדו על שלכם זה יעבוד כמו קסם. בהצלחה!

נטלי בריקמן – מאמנת להפרעות קשב וריכוז. אימון מבוגרים, הורים ילדים ונוער.
75 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול