חיפוש
  • נטלי בריקמן

תרופות להפרעות קשב - לא רק ריטלין

ממחקרים עולה כי 96% מהאנשים הסובלים מהפרעת קשב יכולים ליהנות משיפור במצבם בזכות תרופות להפרעות קשב וריכוז. מהי ריטלין? אילו עוד תרופות קיימות? מה הן עושות במוח? לכמה זמן הן משפיעות? מהן תופעות הלוואי? מי מוסמך לרשום אותן? תשובות לשאלות החמות


בקיצור

1. מטרת הטיפול בתרופות הממריצות הוא לא "לתקן" או לשנות את האדם באופן קבוע, אלא להשיג איכות חיים טובה יותר בתחומים של החיים שבהם נתקלים בקשיים ובהפרעות תפקוד.

2. כל אחד מושפע באופן שונה. אם יש תופעות לוואי לריטלין, ניתן לצמצם אותן בהתאמה מיטבית של המינון, מועד הנטילה של התרופה במשך היום, או במעבר לתרופה שונה מאותה המשפחה.

3. כיום מקובל להעניק טיפול שמשפיע במשך רוב שעות היום. הסיבה לכך היא שהפרעת קשב פוגעת בפעילויות יומיומיות רבות ולא רק בלימודים, כפי שנהוג היה לחשוב בעבר.

כבר מאז שנות ה-90 של המאה הקודמת תרופות ממריצות (סטימולנטים) בכלל, והריטלין והאדרל (או בשמה בישראל - אטנט) בפרט, נחשבות לתרופות הטובות ביותר לטיפול בהפרעות קשב. מטרת הטיפול בתרופות הממריצות הוא לא "לתקן" או לשנות את האדם באופן קבוע, אלא להשיג איכות חיים טובה יותר בתחומים של החיים שבהם נתקלים בקשיים ובהפרעות תפקוד.


מאיפה צצה בכלל ריטלין?

ריטלין, או בשמה האמיתי, מתילפנידט, היא התרופה הוותיקה ביותר לטיפול בהפרעת קשב. היא יוצרה לראשונה ב־1957. במקור היא פותחה כתרופה המיועדת לטיפול בעייפות כרונית, בדיכאון ובנרקולפסיה, וכן כתרופה המסייעת להתגבר על תופעות־הלוואי המרגיעות של תרופות אחרות.

בניסיונות על חיות מעבדה שנעשו בזמנו בתרופה החדשה התגלה כי היא מעודדת שלווה, ריכוז וקשב טובים יותר. החוקרים המשיכו ופיתחו מהתרופה את החומר הפעיל מתילפנידט, שבו החל הטיפול בהיפראקטיביות כבר בשנות ה־50 של המאה ה־20.

בשנות ה-70 של המאה ה-20 התברר ממחקרים שונים, כי החומר מתילפנידט יעיל מאוד בטיפול בתסמינים השונים הקשורים בהפרעות קשב והתרופה, ששמה הוחלף לריטלין, החלה להיות משווקת לטיפול בהפרעות אלה. ב־1980, לאחר שהמכון האמריקני הלאומי לבריאות הנפש הכיר בהפרעת קשב באופן רשמי, החל השימוש הגובר בריטלין לטיפול בהפרעת קשב.


לא רק ריטלין

התרופה הממריצה השנייה המוכרת כיום להפרעת קשב היא אדרל.

תרופה זו נוצרה לפני כ־30 שנה, אך החלה להירשם בארץ רק ב־2015 תחת השם אטנט. מדובר בתרופה מקבילה לריטלין, כך שיש התאמה אישית לכל תרופה: המדינות בהן שתי התרופות רשומות, הרישום שלהן ושל נגזרותיהן באוכלוסיה נוטה להתחלק שווה בשווה.

מי שהתרופות הממריצות לא מתאימות לו, יכול לקבל תרופות אחרות המוגדרות כ"קו שני" או "קו שלישי", והן כוללות אטומוקסטין. תרופות אחרות אינן ניתנות כמעט להפרעת קשב, אלא כתוספת ובמקרים מיוחדים בלבד.

מה התרופות הממריצות (ריטלין או אטנט) עושות תכל'ס במוח שלי?

התרופות הממריצות פועלות על מערכת העצבים המרכזית, ובעוד שעל־פני השטח נדמה שהן "מרגיעות", למעשה, הן פועלות באופן הפוך, כלומר: מעוררות.

מנגנון הפעולה הידוע של הממריצים מעלה את רמות המוליך העצבי דופמין במוח ובכך "מתקן" את ההפרעה בזרימת הדופמין, שאינה יציבה, ברשת הקשב, המקשרת בין אונות מוח ואזורי מוח אחרים - זרימה לא יציבה זו, הגורמת לפגיעה בתקשורת, היא, ככל הנראה, אחד הגורמים להפרעה בקשב.

העלייה ברמות הדופמין מאפשרת למי שסובלים מהפרעה בקשב כמה דברים עיקריים: 1. שליטה עצמית גבוהה יותר. 2. יכולת לקשב מתמשך 3. שיפור בזיכרון העבודה.

עד כמה התרופות האלו יעילות?

ממחקרים עולה כי 85%-80% מהאנשים המטופלים בריטלין להפרעת קשב יזכו בשיפור משמעותי בפעילות־היתר וביכולות הקשב. בנוסף לכך צפוי שיפור מסוים בהתנהגות, ביחסים הבינאישיים ובביצועים הקוגניטיביים. גם אטנט משפיע על אחוז דומה של אנשים, אך לא מדובר באותם אנשים. כלומר, יש אנשים המגיבים דווקא לתרופה אחת ולא לשנייה. בין שתיהן, כ־96% מהסובלים מהפרעת קשב יכולים לקבל טיפול תרופתי מתאים.

תרופות להפרעות קשב מבוססות מתילפנידט (ריטלין)

ריטלין "רגיל"(Ritalin, Methylphenidate Hydrochloride) משפיעה עד ארבע שעות.

כדורים במינון של 10 מיליגרם.

התרופה נמצאת בסל הבריאות.

ריטלין לשחרור איטי (Ritalin SR, Methylphenidate Hydrochloride) - תרופה ישנה יחסית, שעלולות להיות לה יותר תופעות לוואי מהתרופות האחרות. היא פועלת כ־6 שעות.

התרופה מוצאת בהדרגה מסל הבריאות.

ריטלין לשחרור ארוך־טווח (Ritalin LA) - משך הפעולה של ריטלין LA הוא כ־8 שעות. לילדים שמתקשים לבלוע תרופות ניתן לפתוח את הקפסולה ולפזר את הכדוריות שבתוכה על מעדן או על כל מזון צמיגי אחר. נחשבת לתרופה עם פחות תופעות לוואי.

ריטלין LA נמצאת בארץ בארבעה מינונים: 10 ,20, 30 ו־40 מיליגרם.

התרופה לא נמצאת בסל הבריאות.

קונצרטה (Concerta, Methylphenidate Extended Release tablets) - תרופה בעלת מנגנון פעולה מיוחד שגורם לשחרור מדורג ואיטי של הריטלין. הודות למנגנון הפעולה הזה נמשכת השפעת התרופה 12 שעות. קונצרטה נחשבת לתרופה עם פחות תופעות לוואי.

קונצרטה נמצאת בארץ בארבעה מינונים: 18, 27, 36 ו־54 מיליגרם.

התרופה לא נמצאת בסל הבריאות. לקוחות כללית מושלם זכאים להשתתפות בשיעור של 55% ממחיר הקונצרטה.

פוקלין XR (Dexmethyhlphenidate) - מדובר בתרופה הנחשבת עדינה יחסית מבחינת תופעות הלוואי. משך השפעתה: 9-8 שעות.

התרופה נמצאת בארץ בארבעה מינונים: 10,20, 30, 40 מיליגרם.

פוקלין לא רשומה בארץ, אך ניתן להשיג אותה דרך כללית בהמלצת רופא מומחה ובמילוי טופס 29 ג'. מחירה מסובסד לכ־250 שקלים ללקוחות כללית מושלם.

דייטרנה (Daytrana) – מדבקות המכילות מתילפנידט. המדבקות קיימות בארבעה גדלים - כל אחד מייצג מינון שונה. החומר נספג דרך העור אל מערכת הדם, ולכן למדבקה יש פחות תופעות לוואי בהשוואה לכדורי ריטלין. דייטרנה משפיעה למשך 12-10 שעות (עוד כשעתיים לאחר הסרתה). ניתן להסיר את המדבקה בכל עת ובכך לשלוט על משך פעילותה. החיסרון הגדול של דייטרנה: המחיר היקר שלה.


תרופות מבוססות אמפטמין (אטנט, ויואנס)

אטנט (Adderall) – יכולים להיעזר בה אנשים שסבלו מתופעות לוואי קשות בעקבות נטילת ריטלין על נגזרותיו השונות, או מי שתרופות אלו לא היו יעילות עבורם. אטנט משפיע למשך 6-5 שעות. ניתן לחצות את התרופה לשתיים ואף לרסק אותה.

התרופה נמצאת בארץ בשלושה מינונים: 10, 20 ו־30 מיליגרם.

אטנט נכנסה לסל הבריאות ב־2016.

ויואנס (Vyvanse) – תרופה שהיא נגזרת של האטנט. התרופה משפיעה למשך כ־13 שעות אצל ילדים ולמשך כ־14 שעות אצל מבוגרים, ונחשבת לתרופה עדינה יחסית מבחינת תופעות הלוואי.

ויואנס אינה יכולה לעבור את מחסום הדם־מוח לכן לא ניתן להשתמש בה להסנפה.

התרופה נמצאת בארץ בשלושה מינונים: 30, 50 ו־70 מיליגרם.

התרופה לא נמצאת בסל הבריאות.


תרופות אחרות

אטומוקסטין (סטרטרה - Strattera) – תרופה השונה מהתרופות הממריצות במספר אופנים: יש ליטול אותה בכל יום ולא פעם כן פעם לא. השפעתה אינה מיידית: היא באה לידי ביטוי רק לאחר 4-2 שבועות, ולעיתים נדרש עוד פרק זמן זהה כדי שהיא תגיע למיצוי הפוטנציאל שלה. היא משפיעה במשך כל שעות היממה ותופעות הלוואי שלה קלות יותר - היא לא מדכאת שינה ולא מפריעה לתיאבון.

סטרטרה נמצאת במינונים הבאים: 10, 18, 25 ,40, 60 ו־80 מיליגרם.

התרופה נמצאת כעת בתהליכי רישום בארץ, ואינה נכללת בסל הבריאות.


מי רשאי לתת לי מרשם לריטלין או לתרופות אחרות לטיפול בהפרעות קשב?

• רופאים שתחום התמחותם הוא נוירולוגיה או נוירולוגיה של הילד

• רופאים שתחום התמחותם הוא פסיכיאטריה או פסיכיאטריה של הילד

• רופאי ילדים עם מומחיות מיוחדת בהתפתחות הילד

• רופאי ילדים אשר עברו הכשרה מיוחדת בתחום הפרעת הקשב

• רופאי ילדים אשר עברו הכשרה מיוחדת בתחום הפרעת הקשב


ככה סתם?

לא. רק לאחר שנערך אבחון מלא.


איך יודעים איזו תרופה לתת לי?

הקריטריון העיקרי לבחירת סוג הריטלין הוא משך הפעולה הרצוי לנו. עם זאת, יש לציין שהדעה המקובלת כיום בקרב הרופאים היא כי רצוי להעניק טיפול שמשפיע במשך רוב שעות היום. הסיבה לכך היא שהפרעת קשב פוגעת בפעילויות יומיומיות רבות ולא רק בלימודים, כפי שנהוג היה לחשוב בעבר.


מה עושים אחרי שמקבלים את המרשם הראשוני?

בהתאם להנחיות של הרופאים המומחים, יכולים רופאי הילדים או רופאי המשפחה להמשיך את הטיפול ולרשום את מרשמי ההמשך לתרופה.


שמעתי מחבר שריטלין זה מה-זה-סרטים. מלא תופעות לוואי מסוכנות...

על אף שריטלין היא תרופה מוכרת יותר מ-50 שנה, שבמהלך השימוש בה נעשו אלפי מחקרים שהוכיחו את יעילותה ובטיחותה, הטיפול בה עדיין מלווה מיתוסים רבים, שמהווים מכשול בעבור אלה שעשויים להיטיב את מצבם בענק משימוש מושכל בה.


את יכולה לפרט קצת על המיתוסים לעומת המצב האמיתי?

1. בניגוד לאגדות אורבניות, ריטלין אינו גורם להתמכרות.

2. ריטלין אינו פוגע בתפקודי הגוף (תפקודי הכבד, הכליות, תמונת הדם וכדומה).

3. ריטלין אינו מחמיר טיקים בדרך־כלל אלא ככל הנראה להפך - גורם להפחתתם.

4. ריטלין עשוי להיות יעיל גם בעבור מי שסובלים מדיכאון ומחרדה.

5. ריטלין אינו פוגע בגדילה של ילדים ובני־נוער (וסך כל ההשפעה האפשרית על הצמיחה לגובה היא עד שני סנטימטרים - במקרים שהשפעה כזו קיימת).

6. ריטלין אינו ידוע כגורם לתופעות־לוואי ארוכות־טווח.

7. ריטלין הוא אחת התרופות הבטוחות והיעילות ביותר המצויות כיום.


רגע רגע, אין בכלל שום תופעות לוואי?

לכל תרופה יש תופעות לוואי - גם לאקמול. כמו בשימוש בכל תרופה, חשוב לשים דברים בפרופורציות ולשקול תמיד את היתרונות (שיפור איכות החיים היומיומית) לעומת תופעות הלוואי.


על אילו תופעות־לוואי אנחנו מדברים פה?

לריטלין מספר תופעות לוואי שכיחות, שניתן לצמצם אותן בהתאמה מיטבית של המינון, זמן הנטילה של התרופה במשך היום, או במעבר לתרופה שונה מאותה המשפחה.

אלה תופעות־הלוואי השכיחות: 1. פגיעה בתיאבון ובשינה (על כן מומלץ ליטול את התרופה עם האוכל ולא לקחת אותה בשעות הערב). 2. ירידה במשקל. 3. עלייה ברגישות לגירויים. 4. עצבנות. 5. כאבי בטן. 6. כאבי ראש. 7. תחושה של דפיקות לב מהירות (אינה מלווה בשום פגיעה בתפקוד הלבבי)

כל אחת וכל אחד מושפעים מהתרופה באופן שונה: כן, יהיו אנשים שיסבלו מכל תופעות־הלוואי הנפוצות האפשריות (וניתן לשנות להם את המינון ובכך להפחית את הופעתן), ויהיו כאלה שלא יסבלו מאף תופעת־לוואי. הדרך היחידה לדעת בוודאות מהן ההשפעות של ריטלין או של כל תרופה אחרת להפרעת קשב, היא ליטול אותה ולהיות במעקב אחר תופעות־הלוואי לצד השינוי הרצוי של היכולת להיות קשוב.


מה בנוגע לאוכל בתקופת השימוש?

יש להביא בחשבון שלפחות בהתחלת הטיפול בריטלין התיאבון יפחת, ולכן מומלץ לקחת את התרופה יחד עם אוכל.

(מתוך מאמר של ד"ר איריס מנור היא פסיכיאטרית לילדים)


315 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול